» Luxe Perfume «

دنیای ادکلن های لوکس ، آشنایی با عطر ها و ادکلنها و بحث و تبادل اطلاعات پیرامون آنها

Eau de Cologne

ادکلن

یا " آب شهر کلن "

آیا با خود فکر کرده اید چرا به تمام شیشه های زیبایی که با مایع معطری پر شده و هر کدام اسم خاص خود را دارند ٬ میگوییم ادکلن به معنای آب شهر کلن ؟

درباره تاریخ ادکلن ٬ مقالات و داستان های مشابهی در اینترنت وجود دارد . اما سعی من بر این بوده تا مقاله کوتاه و مفیدی درباره اولین ادکلن ساخته شده و تاریخ ادکلن بنویسم !!!

۱- در زمان قدیم از دود کردن چوبهای معطر و رایحه پخش شده آن برای معطر کردن محیط استفاده میشد . گاهی هم با فشرده و کوبیدن گلها و آزاد کردن رایحه آن بوی خوشی ایجاد میکردند .

۲- کشف روش تقطیر به وسیله دانشمند ایرانی (زکریای رازی) و روش عصاره گیری از گلها باعث شد به وسیله تقطیر مایع معطر گلها و گیاهان را بتوان استخراج کرد .. مثل گلاب گیری

۳- به این صورت علم عصاره گیری و استخراج اسانس معطر از گیاهان ٬ از ایران شروع  و در مصر و ... استفاده میشد ...

۴- در همین زمان کشورهای اروپایی یا در فقر و جنگ بوده اند یا در عقب ماندگی فرهنگی و وضع بد اجتماعی

۵- بعد از گذشت مدتها یک فرد ماهر با شامه قدرتمند که به دنیا سفر میکرد تا رایحه ای زیبا را کشف کند ُ توانست انقلابی در صنعت بوی خوش یا عطر برپا کند . به عبارت دیگر او صنعت عطر را جهانی کرد . او ساکن شهر کلن بود !!!

۶- از این پس عطر ها از حالت اسانس و روغنی با غلظت بالا و ماتی و یا چوبی و یا له شده و خمیری تبدیل شدند به مایعی آب مانند و زلال با رنگ زیبا که بو و رایحه دل انگیز و خوشی را دارا بود !!!

 

  ماریا فارینا به برادرش می‌نویسد: «من عطری یافته‌ام که مرا یاد صبحی بهاری در ایتالیا می‌اندازد. عطری مثل عطر نرگس‌های کوهی پس از باران. این عطر روح مرا تازه و زنده می‌کند.» فارینا مدتها بود که در شهر کلن زندگی می‌کرد. او به همین خاطر این عطر را به اسم وطن جدید خود می‌نامد: "Eau de Cologne" یعنی "آب شهر کلن".!!!

 آنزمان که‌ بوی بدی در تمام خیابانهای شهر کلن پیچیده‌ و مردم را آزار می داده‌. بندرت در خانه‌ای توالت وجود داشته‌، مردم و حتی اعیان از گسترش امراض به‌ وحشت افتاده‌ بودند. مردم آشغال و زباله‌ خود را از پنجره‌ها به‌ بیرون کوچه‌ و خیابانها پرت می کردند. همه‌ جا بوی تعفن و آزاردهنده‌ای گرفته‌ بود.

 ماریا فارینا که‌ شامه‌ بسیار قوی داشت و می توانست به‌ خوبی انواع بو را تشخیص دهد و آنالیز نماید، بدنبال یافتن بوی معطر به‌ اقصا نقاط سفر می کند و تولید مواد معطر به‌ کار و پیشه‌ اصلی او بدل می شود.
فارینا سرانجام در پی آزمایش خود به‌ این ماده‌ خوش بو دست پیدا می کند و آنرا آب اورژینال کلن می نامد.

 „Farina Original Eau de Cologne

 

ادکلن اورژینال فارینا تنها مارک مطمئن برای عطر و بوی خوش ادکلن بود، اما موفقیت باعث تقلید می‌شود. صد سا‌ل پس از کشف فارینا، بازرگانی از شهر کلن به نام ویلیام ولینس نیز عطری از مرکبات تهیه کرد.  با گذشت ۸۰ سال از آن تاریخ برای اولین بار امتیاز ادکلن فارینا در آلمان به‌ ثبت رسید. امضاء روی شیشه‌های ادکلن نشانه‌ای از کیفیت و اورژینال بودن بوی عطر ادکلن فارینا می باشد. بعداز آن ویلیام ولینس می بایست نام ادکلن خود را عوض کند و او شماره‌ ساختمانی را که‌ در آن ادکلن هایش تولید می شود بر روی آن گذاشت .۴۷۱۱

ادکلن ۴۷۱۱ در سراسر جهان به‌ عنوان ادکلن اصلی شهر کلن بسیار از ادکلن اورژینال فارینا مشهورتر شده‌ است. و ۴۷۱۱ امروز به‌ عنوان ادکلن اصلی شهر کلن در جهان پرآوازه‌ شده‌.

و این چنین شد که امروزه مایعی آب مانند و زلال و خوش رنگ با رایحه های مختلف و قوی را ادکلن یا آب شهر کلن میدانیم ...

******************************

 نظرات شما سرعت  و انگیزه کار مارا ۱۰ برابر خواهد کرد ...

توجه : اگر در مقاله مشکلی از نظر تاریخی و سایر نکات اشاره شده میبینید آن را برای ما ارسال تا ما مقاله را اصلاح کرده و مطلب محکم و قابل توجهی ارائه داده باشیم !

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 25 خرداد1390 توسط AZZARO
  • پاپو مارکت
  • صندلی داغ
  •